Національно-патріотичне виховання

Тест  "Перевір себе. Наскільки добре ти знаєш Україну?"

Видатні особистості нашого краю

Марко Лукич

Кропивницький

Марко Лукич
Кропивницький
(10 травня 1840 р. – 21 квітня 1910 р.) –
драматург, актор, режисер,композитор,
фундатор українського професійного театру

    Народився 10 травня 1840 р. в с.Бежбайрак (нині – с.Кропивницьке Новоукраїнського району Кіровоградської області) в сім'ї управителя поміщицького маєтку. У 1861-1871 р.р. служив канцеляристом в установах м.Бобринця та м.Єлисаветграда (нині – м.Кіровоград). У 1862-1863 р.р. був вільним слухачем юридичного факультету Київського університету.

    Марку Лукичу Кропивницькому належить основоположна роль у створенні національної школи театрального мистецтва, формуванні оригінального вітчизняного репертуару.

    Актор створив чимало сценічних образів на власному драматургічному матеріалі, а також за творами інших авторів. М.Кропивницький відомий не лише як видатний драматург, актор, режисер, він також є автором ряду музичних творів, які відзначаються високою професійністю (дует «За сонцем хмаронька пливе», пісня «Соловейко» тощо).

    М.Кропивницький написав 40 п'єс (серед них широко відомі «Дай серцю волю, заведе в неволю», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «Глитай, або ж Павук», «По ревізії»). Під керівництвом М.Кропивницького розпочали свою діяльність славетні актори М.Садовський, М.Заньковецька, П.Саксаганський.

    27 жовтня 1882 року в Єлисаветградському театрі (нині Кропивницький) відбулась перша вистава українського театру

    У 1982 році відкрито Кіровоградський меморіальний музей М.Кропивницькогоякий зберігає та популяризує документи та матеріали, пов’язані життям та творчістю корифея українського театру.

Давно життя минуло старосвітське
І зник з землі «Глитай, або ж Павук».
Та знов, мов крила,—
міліони рук
Стрічають плеском ім'я —
Кропивницький.
М.Рильський

Марко Кропивницький (відеоматеріал)

27 жовтня 1882 року в Єлисаветградському театрі (нині Кропивницький) відбулась перша вистава українського театру


* * * * * *

Національно-патріотичне виховання учнів
Патріотичне виховання - це сфера духовного життя, 
яка проникає в усе, що пізнає, робить, до чого прагне, 
що любить і ненавидить людина, яка формується.
                                                 В.О.Сухомлинський

➜ Хутір Надія (відеоматеріал)


                                                        
* * * * * *

Кропивницький - місто, в якому я живу

    Місто для тих, хто шукає затишку і спокою. «Маленький Париж» – таку назву часто можна почути про різні обласні центри України та ще й легенду про те, як, коли і чому з’явилася така назва. Але до Кропивницького вона пасує особливо. Кропивницький – місто, яке старанно бореться зі своїм радянським минулим. Центральна площа Кірова тепер є площею Героїв Майдану. Вулицю Ф.Дзержинського перейменовано на честь Віктора Чміленка, активіста Євромайдану з Кіровоградщини, загиблого від кулі снайпера на Інститутській 20 лютого. А ще в далекому 2011 центральним вулицям Карла Маркса й Леніна повернули історичні назви – Велика Перспективна й Дворцова.

    Сучасну назву місто отримало 14 липня 2016 року на честь українського письменника і драматурга   М. Л. Кропивницького.

    Всім поціновувачам театру потрібно обов’язково приїхати сюди, тому що перший професійний український театр постав саме в цьому місті. У школі сьогодні вивчають творчість Марка Кропивницького і Миколи Садовського, але тільки в Кропивницькому можна дізнатися закулісні історії відомої театральної трупи, а також побувати у відреставрованому Кіровоградському обласному академічному українському музично-драматичному театрі, який заявив про своє існування ще 1882 року п’єсою «Наталка Полтавка».

    На теперішній Кіровоградщині народилися Володимир Винниченко, Євген Маланюк, Юрій Яновський, Арсеній Тарковський і багато інших письменників. Блукаючи вулицями, ви, напевне, натрапите на настінні барельєфи й написи «тут жив», «навчався», «писав». А ще дізнаєтеся багато цікавого й невідомого.

    В «маленькому Парижі» є також велике старе підприємство. Заснований у 1874 році братами Ельворті завод «Червона зірка» донині лишається одним із найпотужніших з виробництва посівної сільськогосподарської техніки на пострадянському просторі. Підприємство запрошує всіх охочих на екскурсію й ознайомлення з процесом виробництва зсередини. Цікаво, що в стінах заводу можна ще почути аматорську хорову капелу, яка діє з 1954 року.

    Ще одна причина відвідати Кропивницький – тюльпани. Приїжджайте навесні, й у дендропарку вас зустріне просто неймовірна колекція з-понад 140 тисяч різновидів квітів. У будь-яку пору року ви так само зможете насолодитись природою й розвагами парку. Тож не баріться побачити й відчути все розмаїття на власні очі.